wtorek, 29 listopada 2016

Inspekcja Transportu Drogowego - czym się zajmuje?

Inspekcja Transportu Drogowego to mundurowa organizacja, która zajmuje się kontrolowaniem kierowców i pojazdów ciężarowych. Do ich kompetencji zalicza się przede wszystkim sprawdzanie czy auta nie mają niedopuszczalnej wagi, która często jest przekraczana przez przeciążenie samochodów i czy na pewno stan techniczny samochodów jest odpowiedni. Instytucja, jaką jest inspekcja transportu drogowego założony został 6

Inspekcja Transportu Drogowego została stworzona dlatego, by wykonywać parę wyjątkowo ważnych zadań, do których zalicza się: poprawa bezpieczeństwa na drogach, oddziaływanie na kierowców, by przestrzegali oni aneksów prawnych, zapobieganie rozkwitowi nieprzepisowej konkurencji, wyeliminowanie niezdrowych zjawisk w transporcie drogowym oraz zapobieganie degradacji autostrad. To wszystko sprawia, że polepsza się ponadto stan ziemii. Dodatkowo pracownicy ITD specjalizują się ponadto w śledzeniu naruszeń, jakie powszechne są w transporcie samochodowym.

Rządzeniem Inspekcją Transportu Drogowego para się Główny Inspektor Transportu Drogowego. Rewident ów podległy jest ministrowi do spraw transportu. Do Inspecji Transportu Drogowego należy dodatkowo pajęczynę foto-radarów oraz detektory prędkości, które zlokalizowane są na autostradach i układy komputerowego poboru należności.

Do podstawowych przedsięwzięć, którymi zajmuje się ITD należą inspekcje zamiejscowe, które sieją przestrach pośród szoferów samochodów towarowych. Do Inspekcji Transportu Drogowego nie należy jednak wyłącznie nadzorowanie samochodów w terenie, ale również lustracja siedziby, którą posiada spedytor. Do istotnych zadań ITD należy dodatkowo sprawowanie kontroli nad publicznym przewozem ludzi. Wszystko dlatego, aby zagwarantować stu procentową rzetelność i gwarancję najwyższej jakości przez wykluczenie z transportu samochodowego aut wadliwych bądź w pewnym stopniu felernych.

Funkcjonariusze Inspektoratu Transportu Drogowego są w ciągłej kooperacji z takimi urzędami państwowymi jak straż graniczna, służba celna czy drogówka. Również pozostają w stałym kontakcie z różnymi kontrolami, np: weterynaryjna, komercyjna i PIP.

Od niedawna również ITD zajmuje się przydzielaniem licencji na przewóz międzynarodowy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.